Wybór odpowiedniego czytnika RFID dla danego rozwiązania jest kluczową sprawą. Jest on niejako „mózgiem” dla całego systemu. Czytniki RFID posiadają swoje własne unikalne cechy. Zatem należy je rozważyć przed wdrożeniem rozwiązania i przeanalizować trzy podstawowe czynniki:
Czytniki RFID wyposażone są zwykle w porty antenowe. Do portów antenowych poprzez kable podłącza się Anteny. Takie rozwiązanie cechuje duża elastyczność szczególnie przy użyciu wielu anten jednocześnie. Anteny można przemieszczać i stroić w zależności od aplikacji.
Dostępne są też wersje czytników RFID z wbudowaną anteną. Takie urządzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce i zbudować bardziej mobilny system, bez martwienia się o okablowanie. Idealnie nadają się dla rozwiązań w handlu, ponieważ jest zwykle niewielkie, łatwe w użyciu i bardziej atrakcyjne wizualnie niż dwa nieporęczne urządzenia zewnętrzne. Czytniki z wbudowaną anteną RFID to też terminale mobilne, bo w jednym urządzeniu jest czytnik i antena. Często w trudnych środowiskach pracy np. w malarniach stosuje się czytniki z anteną RFID w jednym urządzeniu.
Sposób zasilania jest jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie czytnika RFID. W niektórych aplikacjach przemysłowych, logistycznych punkty zasilania są ograniczone lub niedostępne, co znacznie zawęża opcje wyboru. Dostępne są cztery źródła zasilania czytnika RFID:
Co roku na rynek trafia seria nowych modeli czytników RFID. Dlatego znajomość zalet i wad każdego z nich, a także wszelkie dodatkowe funkcje, które mogą mieć wpływ na rozwiązanie RFID jest bardzo ważna. Przed zagłębieniem się w funkcje dostępne w czytnikach RFID, najpierw należy poznać dwie główne kategorie czytników: