Technologia RFID – co to jest?

RFID (z ang. Radio Frequency Identification) jest technologią, która pozwala bezprzewodowo identyfikować prawie każdy obiekt za pomocą danych przesyłanych za pośrednictwem fal radiowych.

Korzyści z zastosowania technologii RFID:

 • odczyt nie wymaga bezpośredniej widoczności pomiędzy czytnikiem a etykietą,
 • etykiety (tagi) mogą być wykorzystywane wielokrotnie,
 • tagi mogą być odporne na warunki zewnętrzne,
 • dane zapisane w tagu są szyfrowane i dodatkowo mogą być zabezpieczone hasłem,
 • względnie duża pojemność danych,
 • czytniki RFID mogą odczytywać setki tagów w ciągu kilku sekund,
 • etykiety RFID mogą zawierać wydrukowane informacje takie jak kody kreskowe, nazwy firm lub dowolny ciąg alfanumeryczny,
 • systemy RFID mogą być zintegrowane z innymi wewnętrznymi systemami lub procesami klienta.

Elementy systemu RFID:

Czytnik RFID jest„mózgiem” całego systemu. Można go zaprogramować tak, aby odczytywał:

 • tylko określone znaczniki RFID,
 • znaczniki w określonym czasie,
 • dany znacznik tylko raz,
 • znacznik każdorazowo gdy jest w jego zasięgu.

Anteny RFID wysyłają fale radiowe do tagów RFID w celu ich pobudzenia, a następnie nasłuchują odpowiedzi. Są one podłączone do czytnika kablem koncentrycznym, wysyłają i odbierają informacje.

Tagi RFID umieszczane są na obiektach i jeżeli nie są tagami aktywnymi to oczekują na odczyt. Mają jeden lub więcej banków pamięci do przechowywania różnych informacji i unikalnego identyfikatora.

Okablowanie – koncentryczne kable łączą czytnik i anteny pozwalając czytnikowi na wysyłanie poleceń do anten. Kable różnią się złączami, długością, izolacją co ma wpływ na jakość sygnału.

Oprogramowanie – niemal w każdym systemie RFID niezbędne jest oprogramowanie, tak by sprzęt spełniał wymagania założone przez klienta.

Elementy dodatkowe to w zależności od złożoności systemu i sposobu instalacji np. kolumny sygnalizacyjne, kierunkowe czujniki ruchu, sterowniki, drukarki RFID, elementy montażowe, itd..

Na działający system RFID składa się kilka/kilkanaście urządzeń. Prawidłowo skonfigurowany, przetestowany i dostrojony zestaw jest w stanie odczytać zarówno stacjonarne jak i ruchome tagi RFID niemal ze 100% skutecznością.

Rodzaje częstotliwości RFID

Low Frequency (LF) 125 – 134 kHz – niska częstotliwość, używana jest głównie do takich zastosowań jak znakowanie i śledzenie zwierząt, identyfikacja osób, autoryzacja dostępu. Zakres odczytu od kontaktu do około 10cm.

High Frequency (HF) 13.56 MHz – systemy wysokiej częstotliwości mają zasięg odczytu od 1cm do 1m. Komunikacja bliskiego zasięgu (NFC) jest częścią tej częstotliwości. Zakres ten jest powszechnie wykorzystywany przy płatnościach, aplikacjach biletowych, kartach zbliżeniowych, itp..

Ultra-High Frequency (UHF) 865 – 960 MHz – ta częstotliwość stanowi większość aplikacji RFID. W Europie stosowana jest norma europejska i zgodnie z nią urządzenia pracują w paśmie 865 – 868 MHz. Zakres odczytu dla pasywnych tagów UHF wynosi od kilku centymetrów dla małych tagów, aż do około 10m w dużych tagach. Częstotliwość ta używana jest w aplikacjach śledzących zasoby, w zarządzaniu łańcuchem dostaw, w produkcji i logistyce oraz handlu.

433 MHz lub 915MHz – w tej częstotliwości pracują aktywne tagi RFID. To co je odróżnia od pasywnych systemów to bateria, która zasila tag powodując znaczne wydłużenie zasięgu odczytu. Znaczniki te można odczytać z dużej odległości, ale żywotność baterii wynosi tylko około 3-5 lat. Znaczniki te są większe, masywniejsze i mają wyższy koszt niż ich pasywne odpowiedniki.

Zastosowanie technologii RFID

Logistyka – zapewnienie widoczności i przejrzystości łańcucha dostaw. Przesyłanie w czasie rzeczywistym informacji na temat statusu poszczególnych produktów pozwala na szybsze podjęcie działań.

Sektor detaliczny – śledzenie pojedynczych pozycji jest szczególnie korzystne w sektorze handlu i dystrybucji (retail). Począwszy od miejsca wytworzenia produktu do miejsca jego sprzedaży mamy możliwość prześledzić całą historię życia produktu. Dodatkowo za pomocą ręcznego czytnika RFID mamy możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji w ciągu paru minut.

Pomiary czasu na różnego rodzaju zawodach biegowych, maratonach to jedno z popularniejszych zastosowań RFID. Uczestnicy nawet nie zdają sobie sprawy, że ich czas jest mierzony w ten sposób.

Rejestrowanie uczestników – wiele telekonferencji i targów wykorzystuje RFID do monitorowania wejść/wyjść uczestników na teren danego wydarzenia eliminując np. standardową rejestracje przy wejściu.

Zarządzanie materiałami – w budownictwie lub innych powiązanych branżach materiały są często najdroższym elementem danego projektu. Na dużych placach znalezienie konkretnego materiału może być dość trudne. Zastosowanie znaczników i bram RFID pomaga zlokalizować materiał.

Kontrola dostępu – niektóre miejsca wymagają danego poziomu bezpieczeństwa i kontroli dostępu np. parking strzeżony, biuro, magazyn, itp..

Śledzenie zasobów IT – urządzenia IT takie jak laptopy, tablety, serwery czy też urządzenia peryferyjne są kosztownymi inwestycjami. Dodatkowo informacje przechowywane na nich nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Znaczniki umieszczone na urządzeniach IT umożliwiają szybką ich inwentaryzację i sprawdzenie czy wszystko jest na miejscu.

Śledzenie narzędzi – w branżach gdzie wykorzystuje się wiele narzędzi zarządzanie ich dostępnością jest prawdziwym wyzwaniem. Śledzenie narzędzi przy pomocy technologii RFID pozwala stwierdzić kiedy dane narzędzie zostało pobrane, którzy pracownicy je pobrali i które narzędzia nie zostały zwrócone.

Biblioteki – RFID monitoruje obieg danej pozycji. Kody kreskowe wymagają widoczności z urządzeniem, a RFID nie, co znacznie przyspiesza proces wydania/ zwrócenia danej pozycji. Tu również szczególną przydatnością jest szybka inwentaryzacja.

Pralnie i wypożyczalnie tekstyliów – część firm jest zmuszona zarządzać dużą ilością uniformów. Dzięki tagom RFID, wiemy które uniformy zostały przypisane pracownikowi, jaki jest ich czas eksploatacji od wytworzenia, liczba prań, itd..

Udostępnij ten artykuł