Menu Zamknij

Drukarki RFID – jaką wybrać?

Drukarki RFID pełnią podwójną rolę, zadrukowują etykiety jak zwykła drukarka a jednocześnie programują taga RFID. Te urządzenia to w zasadzie czytnik lub programator RFID i drukarka połączone w jedną maszynę. Znaczniki UHF, HF i NFC mogą być kodowane przez drukarkę o ile tag RFID jest kompatybilny z daną drukarką. Ważne jest, aby sprawdzić czy rozmiar etykiety jest zgodny ze specyfikacją drukarki. Obecnie w tego typu drukarkach można kodować i zadrukowywać etykiety papierowe, foliowe jak i specjalne etykiety na metal „on metal”, (wszelkie tagi RFID w obudowach przemysłowych muszą być kodowane ręcznie), przy czym drukowanie etykiet „on metal” jest możliwy w specjalnej wersji drukarki .

Czytnik RFID wewnątrz drukarki służy zarówno jako koder i weryfikator dla wszystkich znaczników, które przechodzą przez jednostkę podczas odczytu. Drukarka podczas zadruku sprawdza obecność taga RFID w etykiecie, programuje i ponownie sprawdza czy programowanie odbyło się poprawnie.

W przypadku gdy programowanie nie zakończyło się sukcesem zadrukowuje etykietę zamazując drukowane dane. Drukarki drukują średnio około 20 etykiet na minutę w zależności od ustawionej prędkości drukowania i rozmiaru etykiety. Ponieważ drukarki te są szybkie i dokładne, są niezbędne w zastosowaniach, gdzie wymagana jest duża liczba etykiet RFID.

Rodzaje druku

W większości drukarek  dostępne są dwie metody druku: termiczna (direct thermal printing) i termotransferowa (thermal transfer printing).

Druk termiczny odbywa się tylko na określonym typie powlekanego warstwą termiczną papieru. Gdy rozgrzana głowica drukująca dotyka tego papieru, powstaje ciemny odcisk, co umożliwia uzyskanie wydruku. Ten rodzaj wydruku stosowany jest wtedy gdy etykieta ma krótki cykl życia i nie poddana jest efektom środowiskowym takim jak deszcz lub słońce. Warto mieć na uwadze, że zaletą wydruku termicznego jest doskonała jakość wydruku i szybka ich wymiana w drukarce.

Druk termotransferowy odbywa się poprzez wykorzystanie specjalnej taśmy barwiącej. Taśma jest powleczona zabarwionym woskiem lub żywicą. Głowica drukarki nagrzewa kalkę TT, rozpuszcza się barwnik i trwale łączy z powierzchnią etykiety. Ta metoda jest częściej stosowana ze względu na trwałość zadruku i dłuższy czas eksploatacji gdyż kalka i/lub taśma pełni rolę ochronną głowicy przed nadmiernym jej ścieraniem.

Drukarki RFID – jaką wybrać?

Drukarki RFID – kiedy zainwestować?

Podstawowy powód stosowania drukarek RFID to proces w którym możesz ją wykorzystać. W tym samym momencie podczas wydruku odbywa się programowanie co znacząco skraca proces.

Koszt drukarki jest stosunkowo wysoki. Przed zakupem drukarki do tagów RFID warto wziąć pod rozwagę m.in.:

  • Niewątpliwie ilość czasu spędzanego na ręcznym kodowaniu tagów oraz koszty związane z kodowaniem przez zewnętrzną firmę. Wydatki na ręczne kodowanie, wraz z kosztami błędów w skali roku, mogą zbliżyć się do kosztu zakupu drukarki.
  • Możliwości drukarki – pozwala ona na szybkie kodowanie znaczników oraz drukowanie czytelnych numerów, logo lub kodów kreskowych na przedniej stronie znacznika. Ponadto, drukarka jest o wiele bardziej dokładna niż tagowanie ręczne, które niesie ze sobą ryzyko błędu ludzkiego.

    form-icon

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Imię i nazwisko*

    E-mail*

    Telefon*

    Wiadomość

    Zobacz więcej o RFID na YouTube

    Pobierz PRZEWODNIK PO TECHNOLOGII RFID

    Drukarki RFID – jaką wybrać?

      Wysyłając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych