Menu Zamknij

RFID co to ?

RFID co to? RFID (z ang. Radio Frequency Identification) jest technologią, która pozwala bezprzewodowo identyfikować prawie każdy obiekt. Wykorzystuje do tego dane przesyłane za pośrednictwem fal radiowych.

RFID co to? – Elementy systemu:

Czytnik jest„mózgiem” całego systemu. Można go zaprogramować tak, aby odczytywał:

  • tylko określone znaczniki RFID,
  • znaczniki w określonym czasie,
  • dany znacznik tylko raz,
  • znacznik każdorazowo gdy jest w jego zasięgu.

Anteny wysyłają fale radiowe do tagów RFID w celu ich pobudzenia, a następnie nasłuchują odpowiedzi. Są one podłączone do czytnika kablem koncentrycznym, wysyłają i odbierają informacje.

Tagi  umieszczane są na obiektach i jeżeli nie są tagami aktywnymi to oczekują na odczyt. Mają jeden lub więcej banków pamięci do przechowywania różnych informacji i unikalnego identyfikatora.

Okablowanie – koncentryczne kable łączą czytnik i anteny pozwalając czytnikowi na wysyłanie poleceń do anten. Kable różnią się złączami, długością, izolacją co ma wpływ na jakość sygnału.

Oprogramowanie – niemal w każdym systemie RFID niezbędne jest oprogramowanie, tak by sprzęt spełniał wymagania założone przez klienta.

Elementy dodatkowe to w zależności od złożoności systemu i sposobu instalacji np. kolumny sygnalizacyjne, kierunkowe czujniki ruchu, sterowniki, drukarki , elementy montażowe, itd..

Na działający system RFID składa się kilka/kilkanaście urządzeń. Prawidłowo skonfigurowany, przetestowany i dostrojony zestaw jest w stanie odczytać zarówno stacjonarne jak i ruchome tagi RFID niemal ze 100% skutecznością.

RFID co to za technologia?

Rodzaje częstotliwości RFID

Low Frequency (LF) 125 – 134 kHz – niska częstotliwość, używana jest głównie do takich zastosowań jak znakowanie i śledzenie zwierząt, identyfikacja osób, autoryzacja dostępu. Zakres odczytu od kontaktu do około 10cm.

High Frequency (HF) 13.56 MHz – systemy wysokiej częstotliwości mają zasięg odczytu od 1cm do 1m. Komunikacja bliskiego zasięgu (NFC) jest częścią tej częstotliwości. Zakres ten jest powszechnie wykorzystywany przy płatnościach, aplikacjach biletowych, kartach zbliżeniowych, itp..

Ultra-High Frequency (UHF) 865 – 960 MHz – ta częstotliwość stanowi większość aplikacji RFID. W Europie stosowana jest norma europejska i zgodnie z nią urządzenia pracują w paśmie 865 – 868 MHz. Zakres odczytu dla pasywnych tagów UHF wynosi od kilku centymetrów dla małych tagów, aż do około 10m w dużych tagach. Częstotliwość ta używana jest w aplikacjach śledzących zasoby, w zarządzaniu łańcuchem dostaw, w produkcji i logistyce oraz handlu.

433 MHz lub 915MHz – w tej częstotliwości pracują aktywne tagi RFID. To co je odróżnia od pasywnych systemów to bateria, która zasila tag powodując znaczne wydłużenie zasięgu odczytu. Znaczniki te można odczytać z dużej odległości, ale żywotność baterii wynosi tylko około 3-5 lat. Znaczniki te są większe, masywniejsze i mają wyższy koszt niż ich pasywne odpowiedniki.

    form-icon

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Imię i nazwisko*

    E-mail*

    Telefon*

    Wiadomość