RFID dla branży motoryzacyjnej

automotive_RFID

Producenci samochodów jak np. grupa Daimler (Mercedes, Smart, Setra), BMW, Audi, Ford, Opel, Iveco, Man, Volkswagen, Fiat czy Porsche wraz z Niemieckim Stowarzyszeniem Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) zaprojektowały specjalny standard znakowania RFID.

Co to oznacza dla dostawców podzespołów w branży automotive?

Zostają oni zobligowani do zastosowania technologii RFID w procesie znakowania swoich produktów zgodnie z wytycznymi. Regulacje VDA dotyczą m.in.:

  • fizycznych właściwości etykiet/tagów RFID,
  • specjalnej struktury danych zapisanych w pamięci znacznika RFID (kodowanie 6 bitowe),
  • wymiany danych.

Gotowe rozwiązanie do znakowania komponentów automotive tagami RFID

Kompleksowe rozwiązanie, które w 100% spełnia wymagania określone przez koncerny samochodowe i VDA składa się z 3 elementów:

  1. oprogramowanie zarządzające wydrukiem NiceLabel,
  2. drukarka tagów RFID z możliwością ich kodowania,
  3. tagi RFID.

Oprogramowanie NiceLabel dzięki dużej skalowalności aplikacji pozwala dopasować ją do obecnego procesu produkcyjnego, co ważne bez ingerencji w sam proces. Aplikacja może także działać jako niezależny system do etykietowania. Dane wymagane do zapisania w tagach RFID mogą być przekazane do systemu w formie pliku CSV, txt, pobrane z bazy danych, bądź też wysłane jako komunikat po TCP/IP. Po otrzymaniu danych są one kodowane w etykiecie zgodnie z standardem kodowania RFID opracowanym przez VDA.

Aplikacja NiceLabel może działać w 2 trybach:

  1. manualnym, kiedy to pracownik wprowadza dane do zakodowania,
  2. automatycznym, gdy kodowanie tagu i jego wydruk są inicjowane przez proces zewnętrzny, np. sygnał z maszyny.

Drukarka etykiet RFID z wbudowaną opcją kodowania tagów RFID, która pozwoli zastąpić ręczne kodowanie, np. biurkowa Zebra ZD500R albo przemysłowa Zebra ZT411.

Tagi RFID są dobierane indywidualnie w zależności m.in. od produktu, który ma być nimi oznaczony oraz odbiorcy, do którego produkt ma zostać dostarczony (niektórzy producenci samochodów podają konkretne rodzaje tagów jakich należy użyć).

Udostępnij ten artykuł