Elementy systemu RFID – dodatkowe
Kable i złącza kablowe
Elementy systemu RFID to m.in. kable koncentryczne. Zapewniają one niezbędne połączenie między czytnikiem RFID a anteną. Mogą one również służyć do podłączania urządzeń pomocniczych, takich jak koncentratory antenowe i multipleksery. Energia generowana przez czytnik przesyłana jest przez złącze antenowe na czytniku, konektor, kabel koncentryczny do konektora i złącza antenowego w antenie. Im lepszej jakości kabel koncentryczny (jakość izolacji, ekranu, rodzaj rdzenia) tym mniejsze straty energii podczas procesu. Straty energii występują w każdym systemie, ważne by wiedzieć w jaki sposób do nich dochodzi, aby je niwelować.
Wybierając kabel należy wziąć pod uwagę:
Długość – im dłuższy kabel, tym energia dalej musi podróżować. Żaden kabel antenowy nie jest idealnie izolowany, więc im dalej energia się przemieszcza, tym więcej energii jest tracone. Jeśli konieczne jest użycie długiego kabla, ważne jest, aby użyć odpowiedniego poziomu izolacji wymaganego do minimalizacji strat.
Wskaźnik izolacji – im wyższa ocena izolacji, tym grubszy i bardziej chroniony kabel. Najczęściej używane kable koncentryczne w częstotliwości UHF to seria 195, 240 i 400. Wadą grubszego, bardziej izolowanego kabla jest to, że jest on mniej elastyczny i może być trudny do instalacji w ciasnych miejscach wymagających jego zagięcia.
Złącza – znajdują się na obu końcach kabla, a ich typ określają konektory w czytniku i antenie. Najpopularniejsze typy konektorów to: TNC, RP-TNC, SMA, RP-SMA, N-type, BNC. Złącze może występować w tzw. wersji żeńskiej lub męskiej.
Typy kabli antenowych
Dobierając typ kabla musimy mieć na uwadze w jakiej odległości od czytnika znajdować się będzie antena. Kable koncentryczne cechuje tłumienność, czyli im dłuższy kabel tym ma większe straty, straty są też większe im cieńszy kabel RF. W RFID mamy do czynienia z kablami serii LMR195, LMR240 i LMR400. Kable różnią się przede wszystkim grubością, dla przykładu typowy kabel LMR 240 o długości 6m ma tłumienie na poziomie 3db a tej samej długości gruby kabel LMR400 ma tłumienie 1,5db.
Złącza – znajdują się na obu końcach kabla, a ich typ określają konektory w czytniku i antenie. Najpopularniejsze typy konektorów to: TNC, RP-TNC, SMA, RP-SMA, N-type, BNC. Złącze może występować w tzw. wersji żeńskiej lub męskiej.
Złącza GPIO
Dość często czytnik RFID jest integrowany z automatyką przemysłową która steruje pracą innych urządzeń takich jak kolumny świetlne lub uruchamiają inne urządzenia. Większość czytników RFID ma wbudowany port GPIO jest to port z wejściami i wyjściami, zwykle są to złącza dwustanowe na końcówkach których występuje stan niski 0V i wysoki 24V. Do wejścia GPIO można podłączyć czujnik ruchu który aktywuje czytnik RFID. Do wyjścia GPIO można podłączyć kolumnę świetlną która wizualizuje stan pracy czytnika w warunkach przemysłowych.