Tag RFID – jak jest zbudowany
Posiadają dwa elementy:
Układ scalony (chip’a)
Układ scalony (chip) pełni kluczową rolę w znacznikach RFID, stanowiąc ich serce, a w nim przechowywane są wszystkie informacje. Różne chip’y mogą różnić się zdolnością przechowywania informacji. Przykładowo, niektóre z nich mają większą pojemność pamięci niż inne. W przypadku znaczników RFID pracujących w zakresie UHF, większość z nich zgodna jest ze standardem Class 1 Generation 2 (ISO 18000-6C). Standard ten wykorzystuje 96 bitów pamięci do przechowywania EPC (Electronic Product Code), co jest wystarczającą ilością miejsca do przechowywania 24 znaków szesnastkowych (0-9, A-F).
Antena
Jej rozmiar ma wpływ na zasięg działania znacznika RFID. Tag o małym rozmiarze posiada małą antenę, co daje krótszy zasięg odczytu. Większe znaczniki z większymi antenami zasięg odczytu będą miały większy. Dodatkowo środowisko, które otacza antenę ma wpływ na jej zasięg. Woda i metal odpowiednio pochłaniają i odbijają falę radiową i znacząco obniżają skuteczność systemów RFID. Już w 1830 roku Faraday odkrył że fale radiowe wysokiej częstotliwości pochłaniane są przez metale. Woda z racji że jest przewodnikiem fal radiowych również zakłóca pracę systemów RFID.
Formy znaczników RFID
Na szczęście na rynku są dostępne tagi RFID dedykowane do aplikacji na metalach. Tagi takie w swojej konstrukcji mają oddalony chip i antene od metalowych elementów przez zastosowanie dystansu. Przykładem może być etykieta „on metal”. Są też tagi które po naklejeniu na metal mogą działać na znacznie większe zasięgi niż tradycyjne. W takim wariancie metal do którego przymocowany jest tag RFID pełni rolę anteny.
Mówiąc o formie tagu RFID mamy na myśli jego fizyczną postać. W zależności od zastosowania znaczniki RFID mają różne kształty i rozmiary. Mogą być naniesione na etykietę lub być umieszczone w ochronnej obudowie.
Inlay
Label
Hard tagi
Tag RFID – rodzaje
W zależności od sposobu zasilania tagów RFID wyróżniamy tagi pasywne i aktywne.
Pasywne tagi RFID nie mają wbudowanego zasilania. Energia do aktywacji chipa pochodzi wyłącznie z fali emitowanej przez czytnik RFID. Są one znacznie tańsze niż znaczniki aktywne i generalnie mają mniejszy zasięg (dostarczane przez IBCS Poland).
Aktywne tagi RFID są zasilane z baterii i aktywnie transmitują sygnał. Mają dłuższy zasięg odczytu i są droższe ze względu na koszt baterii i nadajnika.
Rodzaje pamięci w tagach RFID
Tagi RFID pracujące w paśmie częstotliwości UHF zgodne z normą EPC Global Class 1 Gen 2 posiadają 4 typy pamięci:
- EPC (Electronic Product Code Memory),
- użytkownika (User Memory),
- TID (Tag Identification Memory),
- zastrzeżona (Reserved Memory).
Banki pamięci EPC i User memory to banki, które „przenoszą” nasze informacje. Dwa pozostałe banki przechowują dane kontrolne. Pamięć użytkownika czyli User memory jest bankiem, który nie musi występować w strukturze tagu. Pamięć ta jest opcjonalna i wykorzystuje się ją w tagach, w których użytkownik wymaga dodatkowego miejsca na zapis informacji np. w sytuacji gdy bank EPC jest dla niego zbyt mały.
EPC Memory przechowuje kod EPC czyli elektroniczny kod produktu. Ma minimum 96 bitów zapisywalnej pamięci. Istnieją tagi, które mają możliwość przydzielania większej ilości bitów do pamięci EPC. Wiele z nich występuje z pamięcią 128 bit, istnieją również takie, które posiadają nawet 496 bit pamięci EPC. Kod EPC z tego banku najczęściej używa się jako unikalny identyfikator tagu. Jest to pierwszy zapisywalny bank w tagu RFID.
User Memory – stosowana jeśli użytkownik potrzebuje więcej pamięci niż ta dostępna w banku EPC. Zwykle jest to 512 bit, ale są też znaczniki RFID, które posiadają 4k lub nawet 8kB. Jest to drugi zapisywalny bank w tagu RFID.
TID Memory pamięć ta jest używana tylko do przechowywania unikalnego numeru identyfikacyjnego nadanego przez producenta, który wyprodukował dany znacznik. Tej części pamięci nie można zmienić.
Reserved Memory – bank pamięci przechowujący hasło dostępu (access password) i hasło niszczące (kill password). Każde z haseł ma 32 bity. Hasło niszczące trwale dezaktywuje tag (bardzo rzadko używane), a hasło dostępu jest ustawione, aby blokować i odblokowywać możliwości zapisu znacznika. Większość użytkowników nie używa tego obszaru pamięci, chyba że ich aplikacje zawierają poufne dane.
Tag RFID – jak dobrać
Przy wyborze tagów RFID należy wziąć po uwagę:
-
podobnie jak z czytnikami i antenami, tak i tutaj należy dobrać znacznik RFID zgodnie z częstotliwością, która jest prawnie dopuszczona na danym obszarze geograficznym. Dodatkowo należy pamiętać, aby zarówno czytnik jak i tag RFID były zestrojone w tym samym paśmie. co pozwoli im się komunikować.
Tagi RFID na metal
Powierzchnie metalowe odbiją falę emitowaną przez czytnik RFID i powodują zakłócenia, z którymi nie radzą sobie standardowe tagi RFID. W celu pokonania tej przeszkody producenci tagów stworzyli specjalne znaczniki RFID, w których zastosowano dodatkową warstwę materiału oddzielającą antenę RFID od metalowego obiektu, na którym jest zamontowany tag.
Popularne jest wykorzystanie tagów RFID do oznakowania metalowych narzędzi chirurgicznych, narzędzi przemysłowych oraz zasobów IT takich jak laptopy i serwery. Tagi RFID na metal mają także zastosowanie w przemyśle i produkcji, gdzie identyfikuje się metalowe półprodukty.
Z racji, iż wiele metalowych obiektów oznaczonych RFID jest narażonych na wymagające warunki zewnętrzne to również same tagi muszą także być na nie odporne. Na rynku są dostępne znaczniki RFID, które są w stanie sprostać wysokim temperaturom, są wytrzymałe na uderzenia, itp.