Menu Zamknij

Technologia RFID zastosowanie

Technologia RFID (Radio Frequency Identification) jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach ze względu na swoje możliwości identyfikacji i śledzenia przedmiotów za pomocą bezprzewodowych sygnałów radiowych. Oto kilka popularnych zastosowań technologii RFID.

Logistyka – zapewnienie widoczności i przejrzystości łańcucha dostaw. Przesyłanie w czasie rzeczywistym informacji na temat statusu poszczególnych produktów pozwala na szybsze podjęcie działań.

Sektor detaliczny – śledzenie pojedynczych pozycji jest szczególnie korzystne w sektorze handlu i dystrybucji (retail). Począwszy od miejsca wytworzenia produktu do miejsca jego sprzedaży mamy możliwość prześledzić całą historię życia produktu. Dodatkowo za pomocą ręcznego czytnika RFID mamy możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji w ciągu paru minut.

Pomiary czasu na różnego rodzaju zawodach biegowych, maratonach to jedno z popularniejszych zastosowań RFID. Uczestnicy nawet nie zdają sobie sprawy, że ich czas jest mierzony w ten sposób.

Rejestrowanie uczestników – wiele telekonferencji i targów wykorzystuje RFID do monitorowania wejść/wyjść uczestników na teren danego wydarzenia eliminując np. standardową rejestracje przy wejściu.

Zarządzanie materiałami – w budownictwie lub innych powiązanych branżach materiały są często najdroższym elementem danego projektu. Na dużych placach znalezienie konkretnego materiału może być dość trudne. Zastosowanie znaczników i bram RFID pomaga zlokalizować materiał.

Kontrola dostępu – niektóre miejsca wymagają danego poziomu bezpieczeństwa i kontroli dostępu np. parking strzeżony, biuro, magazyn, itp..

Śledzenie zasobów IT – urządzenia IT takie jak laptopy, tablety, serwery czy też urządzenia peryferyjne są kosztownymi inwestycjami. Dodatkowo informacje przechowywane na nich nie mogą dostać się w niepowołane ręce. Znaczniki umieszczone na urządzeniach IT umożliwiają szybką ich inwentaryzację i sprawdzenie czy wszystko jest na miejscu.

Śledzenie narzędzi – w branżach gdzie wykorzystuje się wiele narzędzi zarządzanie ich dostępnością jest prawdziwym wyzwaniem. Śledzenie narzędzi przy pomocy technologii RFID pozwala stwierdzić kiedy dane narzędzie zostało pobrane, którzy pracownicy je pobrali i które narzędzia nie zostały zwrócone.

Biblioteki – RFID monitoruje obieg danej pozycji. Kody kreskowe wymagają widoczności z urządzeniem, a RFID nie, co znacznie przyspiesza proces wydania/ zwrócenia danej pozycji. Tu również szczególną przydatnością jest szybka inwentaryzacja.

Pralnie i wypożyczalnie tekstyliów – część firm jest zmuszona zarządzać dużą ilością uniformów. Dzięki tagom RFID, wiemy które uniformy zostały przypisane pracownikowi, jaki jest ich czas eksploatacji od wytworzenia, liczba prań, itd..

    form-icon

    Masz pytania?
    Skontaktuj się z nami

    Imię i nazwisko*

    E-mail*

    Telefon*

    Wiadomość